בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  4367/17

 

לפני:  

כבוד השופט י' דנציגר

 

כבוד השופט נ' הנדל

 

כבוד השופט נ' סולברג

 

העותרים:

1. מוחמד ח'ליל עיסא אלחמידי

 

2. המוקד להגנת הפרט מיסודה של ד"ר לוטה זלצברגר

                                          

 

נ  ג  ד

                                                                                                    

המשיבים:

1. המפקד הצבאי לאיזור יהודה ושומרון

 

2. ראש המינהל האזרחי

 

3. היועץ המשפטי לאיזור יהודה ושומרון

                                          

עתירה למתן צו על תנאי

 

בשם העותרים:

עו"ד ידין עילם; עו"ד תהילה מאיר

 

 

בשם המשיבים:

עו"ד שרון אבירם

 

 

 

 

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

1.        העותר מתגורר בכפר ח'רבת אום אל-עצאפיר, בשטחה המוניציפלי של ירושלים, אך הוא ובני משפחתו מקיימים קשר הדוק לכפר בית סאחור, המצוי בשטח יהודה ושומרון, ואין לו מעמד בישראל. בעקבות בניית גדר ההפרדה ניהל העותר יחד עם אחרים הליך משפטי בנוגע למעבר בין האזורים (בג"ץ 1695/06), שבו הגיעו הצדדים להסכמות. בעתירתו טוען העותר כי חרף הסכמות אלו, מסרבים המשיבים ליתן לו לשוב חזרה לביתו שבשטח ירושלים, מבית סבו שבבית לחם, שם הוא מצוי כעת, מזה למעלה מעשרה חודשים.

 

2.        המשיבים טוענים כי יש לדחות את העתירה על הסף, וזאת משום שהמסגרת לבירורה אינו על דרך של עתירה לבג"ץ, אלא על דרך של עתירה מינהלית לבית המשפט לעניינים מינהליים. מדובר בהפעלת סמכותו של המפקד הצבאי לפי סעיף 3ב לחוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), התשס"ג-2003, סמכות הנתונה לביקורת בית המשפט לעניינים מינהליים, לפי הקבוע בסעיף 5(1), ובפרט 12(3) לתוספת הראשונה, לחוק בתי משפט לענינים מינהליים, התש"ס-2000.

 

3.        לאחר העיון בעתירה ובתגובת המשיבים, סבורני כי הצדק עם המשיבים בטענתם כי טענות העותר ראויות להתברר בבית המשפט לעניינים מינהליים. כפי שטענו המשיבים בצדק, ענייננו – יחודי ככל שיהא – מצוי בגדרי סמכות השיפוט של בית המשפט לעניינים מינהליים, על יסוד דברי החקיקה שצוינו לעיל. על דרך הכלל, כאשר זהו המצב, לא ידון בכך בית משפט זה בשל קיומו של הסעד החלופי. העותר לא הצביע על נימוק לפיו ראוי לדון בעתירתו דווקא בבית משפט זה.

 

4.        אשר על כן, מן הדין לדחות את העתירה, תוך הפניית העותר לשטוח את טענותיו לפני בית המשפט לעניינים מינהליים (וראו: בג"ץ 6753/11 מוחמד נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית, והאסמכתאות שם (20.9.2011); בג"ץ 4487/08 עמותת רופאים לזכויות אדם נ' מפקד כוחות צה"ל בעזה אלוף פיקוד הדרום, פ"ד סג(1) 149 (2008)).

 

5.        העתירה נדחית אפוא בזאת. בנסיבות העניין, לא נעשה צו להוצאות. 

 

           ניתן היום, ‏ג' בתמוז התשע"ז (‏27.6.2017).

 

 

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

 

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17043670_O03.doc   חש

מרכז מידע, טל' 077-2703333 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il