בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  8476/17

 

לפני:  

כבוד השופט א' שהם

 

כבוד השופט ג' קרא

 

כבוד השופט ד' מינץ

 

העותרת:

רגבים

                                          

 

נ  ג  ד

                                                                                                    

המשיבים:

1. שר הביטחון

 

2. אלוף פיקוד המרכז

 

3. ראש המינהל האזרחי

 

4. שר החוץ

 

5. בשיר מוחמד חואמדה

 

6. מוחמד דגאמין

                                          

עתירה למתן צו על-תנאי ובקשה לצו ביניים

                                          

בשם העותרת:

עו"ד אבי סגל; עו"ד יעל סינמון

 

פסק-דין

 

השופט ד' מינץ:

 

1.            בעתירה שלפנינו התבקש כי נורה למשיבים לנמק מדוע לא יבוטל הנוהל שנטען כי על פיו מעוכבים ומושהים הליכי אכיפה במסגרת תיקי בב"ח (בניה בלתי חוקית) פתוחים אשר מתנהלים בעניינם הליכים תכנוניים, מנהליים או משפטיים ביהודה ושומרון.

 

2.            כן התבקש כי נורה למשיבים לנמק מדוע אינם נוקטים בכל הפעולות הנדרשות לשם מימוש צווי הפסקת עבודה והריסה ביחס לשני מבנים ספציפיים, מסגד ובית ספר, אשר נטען כי נבנו ללא היתרים ובניגוד לדין בסמוך לישוב שני-ליבנה שבדרום הר חברון (להלן: הישוב), באופן הפוגע באתר ארכיאולוגי שנמצא במקום. כן התבקשנו ליתן צו ביניים המורה למשיבים לנקוט באופן מיידי בפעולות הנדרשות על מנת למנוע את המשך השימוש במבנים בלתי חוקיים אלו.

 

3.            את טענת העותרת לקיומו של נוהל לפיו מושהית אכיפת תיקי בב"ח פתוחים נוכח קיומם של הליכים המתנהלים בעניינם, ביססה העותרת על התנהלות המשיבים בעניינו של מה שמכונה על ידם "מאחז בלתי חוקי" אשר הוקם לטענתם בסמוך לישוב, וביתר פירוט, שני מבני ציבור שהוקמו בו – מסגד ובית ספר. אלא שתשתית עובדתית זו אינה יכולה לעמוד. מתשובת המשיבים לעותרת מיום 22.10.2017 עולה כי בעניינם של שני המבנים הוגשו עתירות לבית משפט זה (בג"ץ 6649/17; בג"ץ 9231/16), כאשר עיון בתיקים אלו (עיון שהתבקש נוכח תשובת המשיבים לעותרת מיום 22.10.2017) מגלה כי בשני המקרים ניתן צו ארעי האוסר על המשיבים להרוס את המבנים ולוּ בשל כך לא ננקטו הליכי האכיפה המתבקשים לדעת העותרת.

 

4.            מכל מקום, בנסיבות אלו, ונוכח העובדה שהשהיית הליכי האכיפה נעשית בעת הזו מכוח צווי ביניים שיצאו מבית משפט זה, כאשר אף מצופה היה כי העותרים יגלו במסגרת העתירה כי ניתנו בשני המקרים צווים ארעיים כאמור, אין כל מקום להידרש לעתירה ודינה להידחות על הסף. טענות העותרת שמורות לה אם יעלה בידה לבסס את הטענה בדבר קיומו של הנוהל הנטען על תשתית עובדתית איתנה.

 

           ניתן היום, י"א בחשון התשע"ח (31.10.2017).

 

 

 

ש ו פ ט

     ש ו פ ט

ש ו פ ט

 

 

 

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17084760_N01.doc   שצ

מרכז מידע, טל' 077-2703333 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il